FC Barcelona - Atletico Madrid 1-1, în sferturile Ligii Campionilor

321

Echipele spaniole FC Barcelona și Atletico Madrid au terminat nedecis, 1-1 (0-0), marți seara, pe Nou Camp, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Madrilenii au început mai bine și au avut o bună ocazie de a deschide scorul în min. 5, când David Villa, fostul jucător al catalanilor, nu a nimerit ținta din întoarcere, informează Agerpres. Barca a preluat controlul jocului cu trecerea timpului și prima șansă de gol a fost semnată de Iniesta (26), dar acesta a fost blocat in extremis de Godin. În finalul primei reprize, fiecare formație a trecut pe lângă deschiderea scorului, mai întâi gazdele, prin brazilianul Neymar (45), însă șutul său a trecut peste transversală, iar apoi oaspeții, prin același Villa (45+1), însă Pinto a reușit să respingă mingea trimisă la colțul lung de fostul său coechipier. În partea secundă, Atletico a reușit să deschidă scorul la o fază care nu anunța mare lucru, prin Diego, cu un șut la vinclu, din unghi, care l-a surprins pe Pinto (56). Barcelona s-a aruncat în atac și a pus o presiune formidabilă pe poarta lui Atletico, portarul belgian Courtois intervenind salutar la șutul lui Busquets (63). Goalkeeper-ul nu a mai avut ce face la șutul lui Neymar, cu efect, la colțul lung, după o pasă de excepție a lui Iniesta (71), și scorul a devenit 1-1. Catalanii au căutat și golul victoriei, dar Courtois a intervenit din nou excelent la șutul lui Iniesta (73) și apoi la lovitura liberă executată de Messi (85). Ambele echipe au pierdut în debutul partidei câte un om de bază, echipa ''blaugrana'' pe Pique, iar Atletico pe Diego Costa, ambii accidentați. Manșa secundă va avea loc în data de 9 aprilie, pe ''Vicente Calderon''.