Haltere: Dana Berchi, locul 7 la Europenele din Israel

220
1

Sportiva română Dana Berchi a ocupat locul 7 la total în limitele categoriei 53 kg, duminică, la Campionatele Europene de haltere de la Tel Aviv (Israel), cu 169 kg. Turcoaica Asegul Coban a cucerit aurul, cu 195 kg, urmată de Iulia Paratova (Ucraina), 194 kg, și de bulgăroaica Maia Ivanova, 185 kg. La stilul smuls, victoria a revenit Iuliei Paratova, 88 kg, care le-a devansat în clasament pe franțuzoaica Manon Lorentz, 84 kg, și pe Maia Ivanova, 83 kg, în timp ce Dana Berchi s-a clasat pe 6, cu 77 kg. La aruncat s-a impus Coban, 116 kg, urmată de Paratova, 106 kg, și Ivanova, 102 kg. Berchi a încheiat pe locul 7, cu 92 kg. Bulgarul Ivailo Filev a cucerit aurul la cat. 62 kg, cu 136 kg la smuls, 163 kg la aruncat și 299 la total. Turcul Bunyamin Sezer a luat argintul la smuls (135 kg), iar belarusul Stanislav Ceadovici medalia de bronz (135 kg), în timp ce la aruncat argintul a revenit bulgarului Stoian Enev (160 kg), iar bronzul lui Ceadovici (158 kg). Ceadovici (293 kg) s-a ales cu argintul la total, iar Enev și-a adjudecat bronzul (286 kg), informează Agerpres. Florin Croitoru a cucerit două medalii de aur pentru România (smuls și total), sâmbătă, la categoria 56 kg.