Lupte: România a încheiat Europenele din Finlanda cu o singură medalie, de bronz

272
Lupte: România a încheiat Europenele din Finlanda cu o singură medalie, de bronz - sportinternationallupte0704-1396864101.jpg

România a încheiat Campionatele Europene de lupte de la Vantaa (Finlanda) cu o singură medalie, bronzul cucerit de Ana Maria Pavăl (cat. 53 kg), în timp ce alți patru sportivi din lotul de 16 deplasat au ratat medaliile de bronz, informează Agerpres. Duminică, în ultima zi de competiție, Ionel Pușcașu a ocupat locul 7 la categoria 71 kg greco-romane. Pușcașu l-a învins în primul tur pe spaniolul Ismael Navarro, dar apoi a fost învins în optimi de ungurul Tamas Lorincz și în recalificări de sârbul Aleksandar Maksimovic. Medalia de aur i-a revenit lui Lorincz, victorios în fața azerului Rasul Ciunaev. Medaliile de bronz au fost adjudecate de turcul Yunus Ozel și de belarusul Aleksandr Demianovici. În limitele categoriei 85 kg, stilul greco-roman, românul Attila Tamas a fost învins în primul tur de turcul Ahmet Yildirim. Ucraineanul Jan Beleniuk l-a învins în finală pe finlandezul Rami Hietaniemi, iar medaliile de bronz au fost adjudecate de austriacul Amer Hrustanovic și de polonezul Damian Janikowski. Ungurul Peter Bacsi a cucerit aurul la cat. 80 kg (greco-romane), după finala cu turcul Selcuk Cebi. Medaliile de bronz au revenit ucraineanului Aleksandr Șișman și georgianului Ghiorghi Țirekidze. La cat. 75 kg (greco-romane) victoria a fost de partea rusului Aleksandr Cehirkin, argintul a revenit armeanului Arsen Julfalakian, iar medaliile de bronz au fost câștigate de azerul Elvin Mursaliev și de danezul Mark Madsen. Rezultatele înregistrate de români la Europenele din Finlanda: Lupte libere feminin: Mădălina Linguraru (cat. 48 kg) - locul 5, Ana Maria Pavăl (53 kg) - locul 3, Georgiana Filip Paic (60 kg) - locul 10, Adina Popescu (69 kg) - locul, 16, Ileana Denisa Macovei (75 kg) - locul 5; Lupte libere masculin: Andrei Dukov (57 kg) - locul 5, George Bucur (65 kg) - locul 8, Ionuț Adrian Moise (70 kg) - locul 5, Gheorghiță Ștefan (86 kg) - locul 12, Rareș Chintoan (125 kg) - locul 10. Lupte greco-romane: Alex Anechiței (59 kg) - locul 23, Tomi Hinoveanu (cat. 66 kg) - locul 10, Ionel Pușcașu (71 kg) - locul 7, Attila Tamaș (85 kg) - locul 18, Alin Alexuc-Ciurariu (98 kg) - locul 10, Tiberiu Barbazan (130 kg) - locul 15.