Învinsă de codaşa Ligii Naţionale. CSU Neptun, out din Cupa României!

203

Echipa feminină de handbal CSU Neptun a fost eliminată din actuala ediţie a Cupei României, după ce a fost învinsă, cu scorul de 27-32 (11-13), de CSM Galaţi, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor, contând pentru turul întâi.

În faţa unei formaţii din Liga Naţională, aflată însă pe ultimul loc în clasament (14, fără niciun punct, după ce a pierdut toate cele 11 meciuri jucate până acum), constănţencele au făcut o primă repriză curajoasă, aflându-se mai tot timpul la conducere, ultima oară în minutul 25, 11-10. Din acest moment, ceva s-a rupt în jocul Neptunului, iar gălăţencele au reuşit o serie de trei goluri consecutive, intrând în avantaj la cabine.

În partea a doua a jocului, oaspetele au avut iniţiativa, au menţinut un „ecart” de 2-3 goluri şi s-au desprins în ultimele minute, până la 32-27.

Pentru CSU Neptun (antrenori, Lăcrămioara Ilie şi Enis Murtaza), au marcat: Dana Matei (10), Bianca Căldare (7), Rebeca Gheorghe (5), Daria Mihăilă (3), Florentina Milea (1) şi Mihaela Stănciulescu (1).

În aceeaşi fază a Cupei României, trei echipe din Liga Naţională - CS Minaur Baia Mare, SCM U Craiova şi HC Zalău - au fost înfrânte şi au părăsit astfel competiţia.

La Bistriţa, Gloria a trecut de Minaur cu 28-23 (13-12), Craiova s-a făcut de râs în deplasare de la Târgu Jiu, scor 31-36 (14-15) cu CSM, în timp ce Zalăul a cedat, pe teren propriu, scor 28-31 (13-13), în faţa celor de la CS Dacia Mioveni.

Alte rezultate din turul întâi al Cupei: CSM Unirea Slobozia - CSM Corona Braşov 27-30 (10-14), CSM Bacău - CSM Slatina 24-42 (11-22), CSM Roman - Şc. 181 SSP Bucureşti 10-0 (neprezentare).

Tot în această fază, vor mai avea loc partidele CSU Cluj-Napoca - HC Dunărea Brăila (vineri, 13 ianuarie) şi HCF Piatra Neamţ - ACS „Liviu Rebreanu” Turda (sâmbătă, 14 ianuarie).

Echipele care au reprezentat România în cupele europene - CS Rapid Bucureşti, CSM Bucureşti, SCM Râmnicu Vâlcea, Măgura Cisnădie şi Gloria Buzău - au avut tur liber. De asemenea, conform tragerii la sorţi, alte două echipe - CSU Ştiinţa Bucureşti şi CS Activ Prahova Ploieşti - au acces fără joc în faza următoare.