Campionatul Mondial de Formula 1

Jenson Button a câștigat Marele Premiu al Australiei

327
Pilotul britanic Jenson Button, de la McLaren-Mercedes, a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Australiei, a doua etapă a Campionatului Mondial, des-fășurată, ieri, pe circuitul de la Melbourne.
Campionul en-titre a făcut o cursă perfectă și a trecut primul linia de sosire, fiind urmat de polonezul Robert Kubica (Renault) și de piloții scuderiei Ferrari, brazilianul Felipe Massa și spaniolul Fernando Alonso. Pe locul cinci, s-a clasat germanul Nico Rosberg, de la Mercedes GP, iar pe șase, Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes).
Locurile 7-10, ultimele aducătoare de puncte, au fost ocupate, în ordine, de italianul Vitantonio Liuzzi (Force India), brazilianul Rubens Barrichello (Williams), australianul Mark Webber (Red Bull) și germanul Michael Schumacher (Mercedes GP).
Sebastian Vettel, plecat din pole-position, a abandonat în turul 26, din poziția de lider al cursei.
Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc în data de 4 aprilie: Grand Prix-ul de la Kuala Lumpur (Malaysia).