Jocurile Olimpice 2012. Flavius Koczi, dezamăgire în finala la sol de la Londra

424
Jocurile Olimpice 2012. Flavius Koczi, dezamăgire în finala la sol de la Londra - flaviuskoczi61102400-1344176783.jpg
Gimnastul Flavius Koczi s-a clasat, duminică, pe locul 7, în finală la sol, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Finala de la sol a fost prima de la JO pentru Flavius Koczi, care a ratat-o pe cea la echipe, iar din finala la individual-compus s-a retras, motivând că nu este pregătit să lupte pentru o medalie.

Duminică, în finala de la sol, gimnastul român a intrat al patrulea în concurs, cu a treia notă din calificări, evoluția sa fiind notată cu 15.100. Koczi a ocupat locul 7.

Campionul olimpic al probei a fost Zou Kai (China, 15.933), urmat pe podium de Kohei Uchimura (Japonia, 15.800) și Denis Ablyazin (Rusia, 15.800).

Flavius Koczi va mai lua startul în finala la sărituri, programată luni.

România va mai fi reprezentată duminică, în finalele individuale, de Sandra Izbașa, la sărituri.