250
Judo / Românul Mircea Croitoru a cucerit medalia de bronz la Openul European de la Praga - 1-1646641089.jpg

Sportivul român Mircea Croitoru a cucerit medalia de bronz la cat. +100 kg din cadrul Openului European de judo de la Praga (Cehia).

Judoka pregătit de profesorul Aurel Chelariu l-a învins în primul tur pe Serafim Kompaniez (Israel), în optimi s-a impus în faţa lui Cedric Caillon (Franţa), în sferturi a trecut de Daniel Allerstorfer (Austria), pentru ca, în semifinale, să fie învins de Losseni Kone, din Germania.

În meciul pentru bronz, Mircea Croitoru a câştigat în faţa unui alt român, Luca Kunszabo.

România a aliniat la startul concursului de la Praga 16 judoka - 10 la masculin şi şase la feminin, încheind cu două medalii de bronz, prima obţinută de Florentina Ivănescu (cat. 63 kg).

Germania a ocupat prima poziţie în clasamentul pe medalii, cu 4 de aur, 1 de argint, 5 de bronz, urmată de Franţa (2-3-1) şi Bulgaria (2-0-0). România a încheiat pe 15 (0-0-2).

La competiţie, au participat 525 judoka din 42 de ţări - 315 la masculin şi 210 la feminin.