Juniorii constănțeni, campioni la Juniors Cup Mamaia Idu Mobexpert

167

Ieri, la Club Tenis Idu, s-a încheiat cea de a 21-a ediție a Juniors Cup Mamaia Idu Mobexpert, categoria ETA, Serie 2, unde au participat sportivi din Bulgaria, Belarus, Cipru, Rep. Moldova, Ucraina, România și Rusia.

Turneul s-a încheiat odată cu disputarea finalei la simplu masculin, dintre constănțeanul Edris Fetisleam (CS Mamaia Idu) și bucureșteanul Ioan Luca Vidan, favoritul nr. 1. Titlul i-a revenit lui Edris Fetisleam (antrenor, Damian Petcu), care s-a impus cu scorul de 6-3, 6-3.

Iată și câștigătorii de la celelalte probe ale turneului. La simplu feminin, Ramona Chivu (LPS Constanța) a învins-o în finală pe Selma Cadâr (LPS Constanța), scor 7-6 (4), 6-4. La dublu, câștigătoare au fost perechile Sergiu Medeșan (Asociația Break Tenis Club Mamaia) / Dmytro Yeremenko (Ucraina), respectiv Ramona Chivu / Gabriela Davidescu.

"Suntem mulțumiți de evoluția sportivilor noștri. Titlul la masculin a fost cucerit de sportivul nostru, iar la masculin de dublu, Fetisleam și Paloși au disputat finala; chiar dacă au fost învinși, faptul că au ajuns până în actul final este foarte important și motivant", a declarat, pentru "Cuget Liber", Alina Idu, managerul Tenis Club Idu.

Astăzi, la TC Idu din Mamaia, încep meciurile din cadrul ediției a șaptea a Cupei Celco, eveniment dedicat veteranilor.