Juniorii U15 ai Farului s-au calificat în etapa sferturilor din Liga Elitelor

140
Juniorii U15 ai Farului s-au calificat în etapa sferturilor din Liga Elitelor - 1-1648461347.jpg

S-au încheiat confruntările etapei regionale din Liga Elitelor la fotbal juniori U15.

Farul Constanţa U15, echipă pregătită de Liviu Ştefan, a dominat categoric întrecerile din Seria a III-a, pe care le-a încheiat cu punctaj maxim şi golaveraj 75-0 după opt etape.

Micii „marinari” s-au calificat, astfel, în etapa sferturilor din Liga Elitelor, alături de celelalte 15 câştigătoare de serii. Etapa sferturilor (patru serii x patru echipe) va avea loc în intervalul 8-12 aprilie.

În ultima etapă din etapa regională, constănţenii au surclasat pe Unirea Slobozia U15, scor 16-0 (5-0). Au marcat: Rareş Munteanu (min. 14, 16), Eric Somandru (min. 21), Mario Vladu (min. 24, 35), Andreas Birbic (min. 48, 57, 65), Mateo Manea (min. 49, 55, 56, 68), Cristian Sima (min. 54, 58), Ianis Avramescu (min. 63, 69).

Naţionala de fotbal U21 a României a învins, cu scorul de 2-1 (0-1), reprezentativa similară a Finlandei, într-un meci amical desfăşurat pe stadionul „Arcul de Triumf” din Bucureşti.

Scandinavii au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Anssi Suhonen (min. 41), dar tricolorii au reuşit să întoarcă rezultatul în ultimele minute ale partidei, marcând prin Daniel Birligea (min. 87) şi David Miculescu (90+1).