175
Kaiac-canoe / Cătălin Chirilă s-a calificat direct în finala de la 500 m, la Mondialele de la Halifax - 1-1659602700.jpg

Sportivul român Cătălin Chirilă s-a calificat direct în finala probei de canoe 1x500 m din cadrul Campionatelor Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax (Canada).

Chiar în prima zi a competiţiei, Chirilă a câştigat prima serie cu timpul de 1 min, 50 sec, 27/100 şi a acces direct în finala prevăzută pentru sâmbătă, 6 august, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

Ceilalţi sportivi români care au intrat în concurs au avansat in corpore in faza semifinalelor.

Darius Zaharia (kaiac simplu) s-a clasat al treilea în seria sa şi a urcat în semifinalele probei de 500 m. Zaharia a avansat şi în semifinalele probei de 1.000 m, după ce a fost al treilea în seria sa.

Oleg Nuţă (canoe simplu), al şaselea în seria sa, a acces în semifinalele probei de 200 m, iar în proba de kaiac dublu fete, echipajul Mălina Trifescu/Laura Pleşca s-a calificat în semifinale la 200 m, după ce a ocupat locul cinci în seria sa.