Kaiaciștii constănțeni, patru medalii la Naționalele de viteză sprint

141

La sfârșitul săptămânii trecute, șase sportivi de la secția de kaiac canoe a Clubului Sportiv Farul au concurat la Campionatul Național de viteză sprint seniori. Elevii lui Gabriel Aftenie au câștigat patru medalii: două de argint și două de bronz.

Medaliile de argint au fost obținute de echipajul de canoe 4x1.000 m format din Ion Simineanu, Andrei Buzoianu, Ionel Ciornei și George Șorici, iar cealaltă medalie de argint a fost cucerită de sportivele Daniela Varona și Andra Sârbu la kaiac 2x1.000 m. Cele două au reușit performanța de a se clasa pe locul trei la proba de kaiac 2x500 m și tot pe locul trei a terminat și Ionel Ciornei la canoe 1x5.000 m fond.