LPS Constanța, campioană națională la tenis

217

Campionatul Național de tenis pe echipe a programat, week-end-ul trecut, și partidele finale ale categoriei feminine. Din cele nouă echipe care și-au disputat titlul, jucătoarele de la LPS Constanța și-au adjudecat primul loc al podiumului. Echipa formată din Selma Cadâr, Ramona Chivu, Carmen Manu și Maria Radu - alături de căpitanul lor, antrenor Radu Popescu - a reușit să le învingă, pe rând, pe CS Olimpia 2 (5-0), CS Dinamo 1 (4-1), CS Sport 4 Fun Timișoara (4-1) și CS Olimpia 1 (3-1), informează Federația Română de Tenis.

"Ne bucurăm că am participat la Campionatele Naționale și că fetele au reușit această performanță. Ele sunt pregătite de același antrenor în Constanța, se înțeleg bine între ele, se știu una pe cealaltă, astfel că nu le-a fost greu să joace ca o adevărată echipă. Au fost meciuri disputate, noi vedeam o finală cu Dinamo, dar și celelalte echipe s-au dovedit la fel de competitive", a spus căpitanul echipei din Constanța, Radu Popescu, citat de FRT.

Pe locul al doilea s-a clasat echipa CS Olimpia 1, urmată de CS Dinamo București 1.

Reamintim că echipa de băieți LPS Constanța a câștigat locul al treilea la aceeași competiție.