Luptătorii constănțeni au cucerit podiumul Cupei României

205

Recent, la Târgoviște, s-au des-fășurat întrecerile Cupei României la lupte pentru juniori, unde au concurat și sportivi reprezentând patru cluburi constănțene: CS Farul, LPS, CSS Mangalia și CS Aurora 23 August.

Cele mai multe performanțe le-a obținut CS Farul, la greco-romane, având două medalii de aur, prin Florin Tița (50 kg) și Răzvan Arnăut (55 kg) și una de bonz, câștigată de George Boantă (60 kg). În clasamentul pe cluburi, CS Farul s-a clasat pe locul al treilea. Cei trei sportivi sunt antrenați de Grigore Gheorghe.

Elevii lui Ion Giuglea, de la LPS, se vor întoarce cu două medalii: argint, la greco-romane - Cristian Stoicescu (74 kg) și bronz, la lupte libere - Sebastian Raicea (120 kg).

De la CSS Mangalia, Ana Maria Bunduc (51 kg) s-a clasat pe locul doi. Ea este antrenată de Marian Oancea. De la CS Aurora 23 August, Marius Marin (96 kg, antrenori: Aurelian Marin și Gheorghe Ciupercă) a cucerit medalia de aur.