CSU Neptun - Petrolul Teleajen 28-30, în Divizia A la handbal masculin

"Marinarii", cel mai slab atac din campionat

597
Echipa de handbal masculin CS Universitar Neptun a suferit o nouă înfrângere în campionatul Diviziei A, cedând, cu scorul de 28-30, pe teren propriu, în fața Petrolului Teleajen, într-o partidă contând pentru etapa a patra a returului secund.
Sportivii antrenați de profesorul Mihail Făgărășan au ținut ritmul doar în prima repriză, încheiată la egalitate, 13-13, dar, după pauză, pe fondul ratărilor constănțenilor, oaspeții s-au desprins în învingători.
Celelalte rezultate ale rundei: CS Triumf Călărași - CSM București 27-23, Universitatea Târgoviște - Uztel Ploiești 16-39. Handbal Teleorman Alexandria a stat.
În clasament, Neptunul ocupă poziția a șaptea, ultima, cu un singur punct la activ (golaveraj 542-721), având cel mai ineficient atac și cea mai slabă apărare din Seria B. Lideră este Uztel, cu 42 de puncte, urmată de Călărași (27 p) și Alexandria (25 p).
Etapa viitoare (miercuri, 13 mai), "marinarii" se deplasează la București, pentru duelul cu CSM.