195
Max Verstappen a câştigat primul titlu de Formula 1 din carieră la Abu Dhabi, după o cursă dramatică - max-1639323025.jpg

Pilotul olandez Max Verstappen a reușit să câștige primul titlul de Formula 1, după ce a câștigat dramatic cursa de pe circuitul Yas Marina, de la Abu Dhabi.

Max Verstappen l-a învins pe britanicul Lewis Hamilton, care a terminat al doilea și a pierdut șansa de a obține al 8-lea titlu din carieră.

Potrivit Antena3.ro cursa a fost decisă în ultimul tur, când, după intervenția safety car-ului, a rămas un singur tur de parcurs pe steag verde, cu Hamilton în frunte și Verstappen pe 2, după ce schimbase pneurile pe soft.

Lewis Hamilton a ratat șansa de a bate astfel recordul deținut de germanul Michael Schumaher, care deține 7 titluri de campion.

Hamilton, plecat de pe poziția a doua de pe grilă, l-a depășit pe Verstappen înainte de primul viraj. A urmat un incident, în care cei doi au fost la un pas de coliziune, după încercarea olandezului de a depăși.