Meci de poveste: au bătut cu 6-4, după ce au fost conduși cu 2-0

935
Aston Villa s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei
Aston Villa s-a calificat în ultimul act al Cupei Ligii Angliei, după un meci de poveste (cum numai în Albion se întâmplă), miercuri seară, în manșa secundă a semifinalelor, 6-4 (2-2) pe teren propriu cu Blackburn Rovers.
Învinși cu 1-0 în tur, oaspeții au condus cu 2-0 în minutul 26 și păreau că pot întoarce calificarea. Villa a avut însă o revenire de senzație, egalând până la pauză (din minutul 38, Blackburn a rămas în zece oameni) și urcând apoi la 5-2 în minutul 63! Meciul nu era însă gata, pentru că Blackburn a menținut suspansul, apropiin-du-se la un gol, 5-4, în minutul 84. Scorul final a fost 6-4 pentru Aston Villa, care a mai înscris odată în prelungirile partidei.
Au marcat: Warnock (min. 30), Milner (min. 40, din penalty), N’Zonzi (min. 53, autogol), Agbonlahor (min. 56), Heskey (min. 62), Young (min. 90+3), respectiv Kalinic (min. 10, 26), Olsson (min. 63) și Emerton (min. 84).
Miercuri seară, s-au jucat și în Pre-mier League două meciuri, Arsenal - Bolton Wanderers 4-2 (Rosicky 44, Fabregas 52, Ver-maelen 65, Arșavin 85 / Cahill 7, Taylor 28p) și Liverpool - Tottenham 2-0 (Kuyt 6, 90p).