Campionatul European de gimnastică

Medalii după medalii pentru fetele lui Belu

321
Echipa de senioare a României a câștigat, sâmbătă, medalia de aur la Campionatele Europene de gimnastică de la Bruxelles. România a obținut aurul continental după patru ani de la ultima performanță similară.
Notele gimnastelor antrenate de Octavian Belu și Mariana Bitang, obținute în finala pe echipe, sunt următoarele: Cătălina Ponor - sărituri - 15.033, bârnă - 15.433, sol - 14.733; Sandra Izbașa - sărituri - 15.200; Larisa Iordache - sărituri - 15.058, paralele - 14.333, bârnă - 14.333, sol - 15.033; Raluca Haidu - paralele - 13.833; Diana Bulimar - paralele - 13.933, bârnă - 14.733, sol - 14.633.
Cu un total de 176.288 puncte, România a cucerit aurul european, conducând finala de la un capăt la altul, în fața unor tribune pline de steaguri tricolore.
Vicecampioana europeană a fost Rusia (175.536 puncte).

În primele trei zile de competiție, delegația tricoloră mai obținuse două medalii de bronz, la nivelul junioarelor, în concursul pe echipe și la individual-compus, prin Andreea Munteanu.

Ieri, am consemnat alte medalii în contul tricolorelor. Prima a fost Sandra Izbașa, care a câștigat medalia de aur în finala de la sărituri. Ea a fost notată cu 14.900 la prima săritură și cu 14.883 la a doua, iar cu media de 14.866 a cucerit medalia de aur. Medalia de argint a revenit gimnastei Oksana Șusovitina (Germania), cu 14.683, iar pe locul trei s-a clasat Giulia Steingruber (Elveția) - 14.624.
Apoi, Cătălina Ponor a câștigat medalia de aur, iar Larisa Iordache pe cea de argint, în finală la bârnă. Larisa Iordache a deschis finala, fiind notată cu 15.133, cu care a ocupat locul doi. Cătălina Ponor, intens aplaudată de public, a intrat ultima în finală, exercițiul ei fiind notat cu 15.200, performanță care i-a adus medalia de aur.
Pe podium s-a mai aflat Hannah Whelan (14.333).