Mona Radu a luat bronz la Naționalele de judo

567
Sportiva constănțeană Mona Radu, de la LPS "Nicolae Rotaru" CSS, a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național de judo pentru copii (sportivi până în 11 ani și până în 13 ani), întrecere care s-a desfășurat la Gura Humorului.
Radu a urcat pe podium la categoria 48 kg la Under-11, secțiune în care LPS a mai avut doi sportivi aproape de medalii, Ailin Septar (categ. 26 kg) și Alexandru Drugă (categ. +50 kg), ambii clasați pe locul cinci.
Pe aceleași poziții, dar la categoria de vârstă Under-13, s-au situat alți doi sportivi de la LPS, Tanser Asan (categ. 55 kg) și Servent Memet (categ. 36 kg).
"Mona Radu e o sportivă de perspectivă. Practică judo doar de șapte luni și a cucerit prima medalie națională. Întrecerea de la Gura Humorului a fost foarte puternică, peste 600 de copii aliniindu-se la start", a declarat, pentru "Cuget Liber", Feuzi Gelal, antrenorul de judo de la LPS.