Anca Heltne are "greutate" și la Campionatul European

271
Anca Heltne are
După două zile de concurs, Naționala de atletism a României a ocupat locul șapte (din 12 participante) la Campionatul European pe echipe, Liga 1 (al doilea eșalon valoric al întrecerii), care s-a desfășurat la Bergen, în Norvegia.
În condițiile în care primele trei clasate (Belarus, Finlanda, Norvegia) au promovat în eșa-lonul superior, iar ultimele trei (Estonia, Elveția, Serbia) au re-trogradat, România și-a păstrat locul în Liga 1.
În a doua zi a întrecerilor, duminică, au evoluat și patru constănțeni, care au adus 33 de puncte (România a adunat un total de 262,5 puncte, după 137,5 în prima zi).
Anca Heltne (Farul - CSM București) s-a impus la greutate (18,43 m, 12 puncte, sportiva de pe poziția secundă reușind 17,19 m), iar Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - Farul) a fost a doua (11p) la 200 m (23,89 s - timp valoros). Sergiu Ursu (Dinamo - Farul) a adus șase puncte, după un loc șapte la disc (54,45 m), iar Iulian Geambazu (Farul) a fost al nouălea (4p) cu ștafeta de 4X400 m (3:10.79).