România - Belarus 38-32, în barajul de calificare la Campionatul Mondial de handbal feminin

Ne revedem la Beijing!

560

Reprezentativa de handbal feminin a României s-a calificat la turneul final al Campionatului Mondial din China, după ce s-a impus, sâmbătă, în fața selecționatei
Belarusului, scor 38-32 (22-16), în manșa secundă a barajului, scorul general fiind 70-63.

Sâmbătă seară, la "Polivalenta" din București, nu a existat, practic, decât o singură echipă: cea a României. Handbalistele tricolore s-au aflat la conducerea ostilităților din primul până în ultimul minut, nelăsând "rusoaicelor albe" absolut nicio șansă.
Avantajul de șase goluri luat în repriza secundă s-a menținut și după pauză, scorul final, 38-32, fiind conform cu realitatea din teren.
Pentru România, au marcat Cristina Vărzaru (7), Oana Manea, Cristina Neagu (câte 5), Ramona Maier, Ionela Gâlcă Stanca, Valentina Elisei Ardean (câte 4), Clara Vădineanu, Narcisa Lecușanu (câte 3), Carmen Amariei (2) și Ada Moldovan (1).
Deși anunțase că vrea să joace măcar câteva minute, bifând astfel selecția cu numărul 200, Luminița Huțupan Dinu și-a încurajat colegele doar din tribune, portarul de legendă al naționalei și interul Steluța Luca fiind sărbătorite, la final, pentru retragerea de la prima reprezentativă.
"De luni, ne putem gândi la China, la o medalie, dar în primul rând la cât avem de muncit. Acesta va fi ultimul turneu final pentru multe jucătoare și cred că vor vrea să demonstreze ceva acolo. Mă bucură această victorie", a declarat selecționerul Radu Voina.