Nicoleta Grasu a luat bronz la Mondiale

865
Atleta care reprezintă Dinamo și CS Farul Constanța i-a adus delegației României prima medalie la întrecerea de la Berlin. Grasu a pierdut aurul și, respectiv, argintul, în ultimele două aruncări ale probei de disc.

Nicoleta Grasu (Dinamo - Farul; antrenor, Costel Grasu) s-a clasat pe locul trei, vineri seară, cu o aruncare de 65,20 m, cea mai bună a sezonului pentru sportiva de 39 de ani. Pentru trei încercări, performanța a fost de aur, însă, în ultimele două aruncări, a coborât până pe trei.
Nicoleta a ratat prima încerca-re, la conducere instalându-se cubaneza Yarelis Barrios, cu 64,44 m, urmată de Natalya Sadova (Rusia) - 60,70 m și Melina Robert-Michon (Franța) - 59,80 m.
Grasu a aruncat însă apoi 65,20 m (performanța cu care, finalmente, a luat bronzul), preluând conducerea și depășind-o pe cubaneză. Următoarele două încercări ale româncei au fost mai slabe, 62,38 m și 60,68 m, însă 65,20-ul a rezistat în frunte. Doar australianca Dani Samuels s-a apropiat de această distanță, cu 64,76 m, la a patra serie de aruncări.
A venit însă aruncarea a cincea, la care performanța de pe locul întâi a Nicoletei a fost doborâtă de Samuels, care a aruncat 65,44 m (nou record personal). Grasu, cu 63,41 m în această serie, cădea pe doi.
Românca nu și-a putut păstra însă nici această poziție, pentru că a ratat la ultima încercare, iar cubaneza Barrios a aruncat 65,31 m și i-a furat în ultima clipă medalia de argint.
"Îmi pare rău că am pierdut aurul, dar mă bucur și pentru acest bronz. E, totuși, o medalie", a declarat Nicoleta Grasu. Sportiva mai are în palmares trei medalii la Campionatul Mondial, un argint, în 2001, și două bronzuri, în 1999 și în 2007.
Altfel, campionul și recordmanul din probele de 100 m și 200 m de la Berlin, jamaicanul Usain Bolt, a cucerit, sâmbătă, a treia medalie de aur la aceste Mondiale, în ștafeta de 4X100 m. În componența Steve Mullings, Michael Frater, Usain Bolt și Asafa Powell, Jamaica a încheiat cursa în 37,31 s, devansând pe podium Trinidad-Tobago (37,62 s) și Anglia (28,02 s). După ce și-a dovedit supremația la 100 m și 200 m, este posibil ca, în viitorul apropiat, Bolt să încerce să doboare recordul mondial și la 400 m.