Ieri, la Galați, Oțelul - FC Farul 2-0 (0-0)

Pericol mare, au ajuns pe locul 17

483
"Rechinii" Farului și-au rupt dinții în oțelul gălățean și s-au afundat și mai mult
în apele tulburi ale Ligii 1, ajungând pe penultimul loc. Seria neagră a Farului continuă. O nouă înfrângere, o nouă dezamăgire.
De data aceasta, cu Grigoraș pe post de călău.
A mai trecut o etapă fără gol marcat pentru Farul. Și la Galați, poarta adversă a luat chipul fetei Morgana, "rechinii" înroșindu-se, fâstâcindu-se și pierzându-se de fiecare dată când aceasta le-a ieșit în cale.
Până la pauză, fariștii au curtat-o destul de insistent, dar, ca de obicei, nu au fost în stare să o și cucerească, deși au ripostat de fiecare dată la ocaziile gălățene.
S. Ilie (min. 9) a dat tonul tirului încrucișat, după care, rând pe rând, Chigou (min. 21), E. Jula (min. 23, bară), iarăși Chigou (min. 30) și E. Jula (min. 31), Gerlem (min. 32) și, în final, S. Ilie (min. 33) au ratat de fiecare dată ținta. Ocazii de ambele părți, Farul s-a ținut destul de bine.
A venit însă mitanul secund, în care "rechinii" nu și-au mai atacat prada. Au preferat să o aștepte și să încerce s-o muște pe contraatac, mizând pe viteza lui Guriță, intrat pe teren la pauză. Degeaba. Anemici în atac, constănțenii
n-au mai reușit nimic, jocul și ocaziile purtându-se numai la poarta lui Curcă.
Inevitabil, după o situație a lui Paraschiv (min. 52), a picat și golul (min. 65). După o mare eroare a lui Mala, E. Jula le-a arătat "rechinilor" ce e acela atacant și cum se înscrie.
Fariștii nu mai aveau ce pierde acum, dar tot n-au fost în stare să-l mai deranjeze pe Gribauskas. Astfel că meciul a curs în făgașul dorit de Oțelul, care și-a găsit timp și pentru o altă ocazie (Elek - min. 85) și chiar pentru 2-0, când D. Stan, în minutul 88, a transformat penalty-ul făcut de același nefericit Mala.

Oțelul (antrenor, Petre Grigoraș): Gribauskas 7 - Gado 6,5, Sârghi 7, Jelev 7, Semeghin 6,5 - Szekely 6,5 (min. 84, Elek), Paraschiv (cpt.) 6,5, Brujan 6 (min. 57, Iorga 6,5), S. Ilie 6,5 - D. Stan 7, E. Jula 7,5 (min. 75, Ad. Ionescu 6)
FC Farul (antrenor, Constantin Gache): Curcă 6,5 - Farmache 6, Mala 4,5, Șchiopu (cpt.) 5,5, Maxim 6 - Băcilă 5,5, Pătrașcu 6, Todoran 6, Voiculeț 6 (min. 81, Gaston) - Gerlem 5,5 (min. 68, M. Nae 5,5), Chigou 5,5 (min. 46, Guriță 5,5)
A arbitrat Alexandru Tudor (București) - 7; asistenți, Ionel Popa (Pașcani) - 7, Bogdan Velicu (București) - 7