Raliul Dakar 2021 / Românul Emanuel Gyenes, al treilea la clasa Marathon

165

Românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 36 în prima etapă a Raliului Dakar 2021 la secţiunea moto, desfăşurată duminică, 3 ianuarie, între Jeddah şi Bisha, în Arabia Saudită.
Câştigător s-a dovedit a fi australianul Toby Price (KTM), cronometrat pe cei 227 de km de probă specială cu timpul de 3 ore, 18 minute 26 secunde, fiind urmat de argentinianul Kevin Benavides (Honda), la 31 secunde, şi de austriacul Matthias Walkner, la 32 secunde.
Campionul american Ricky Brabec (Honda), cel mai rapid în prolog, a trecut linia de sosire abia al 25-lea, la 18 min 32 sec.
Gyenes (KTM) a ocupat locul 36, la 41 minute şi 54 secunde de învingător. Sătmăreanul a fost al treilea la clasa Marathon şi primul la Malle Moto (fără asistenţă tehnică).

La categoria auto, spaniolul Carlos Sainz (X-Raid Mini JCW), deţinătorul titlului, s-a impus în prima etapă a Raliului Dakar 2021.
Echipajul iberic Carlos Sainz/Lucas Cruz a fost cronometrat pe cei 277 de probă specială cu timpul de 3 ore, 5 minute, 56 secunde. Pe locul secund s-au clasat francezii Stephane Peterhansel/Edouard Boulanger (X-Raid Mini JCW), la 25 de secunde, podiumul fiind completat de cehii Martin Prokop/Viktor Chytka (Benzina Orlen Team), la 3 minute şi 18 secunde.

Etapa a doua va avea loc luni, 4 ianuarie, între Bisha şi Wadi Ad-Dawasir, pe o distanţă de 685 km, dintre care 457 km cronometraţi.