Raliul Dakar 2021 / Românul Emanuel Gyenes, locul 35 în etapa a doua

158

Românul Emanuel Gyenes, care concurează pe o motocicletă KTM, a încheiat, luni, 4 ianuarie, etapa a doua a Raliului Dakar 2021 - secţiunea moto - pe locul 35, la 39 minute şi 23 secunde de învingător, aflându-se acum pe cea de-a 32-a poziţie în ierarhia generală.
Spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a preluat conducerea în clasamentul general la categoria moto, după ce a reuşit să se impună în etapa a doua, desfăşurată între Bisha şi Wadi Ad-Dawsir (Arabia Saudită).
Barreda a fost cronometrat pe cei 457 km de probe speciale în 4 ore, 17 minute şi 56 secunde, devansându-l cu 6 minute şi 23 secunde pe americanul Ricky Brabec, deţinătorul titlului şi coechipierul său de la echipa Honda, care a încheiat etapa pe locul secund, şi cu 6 minute şi 37 secunde pe Ross Branch (Botswana/Yamaha), clasat pe poziţia a treia.

La clasa auto, pilotul qatarian Nasser Al-Attiyah (Toyota Gazoo Racing) a câştigat cea de-a doua etapă a Raliului Dakar 2021, la finalul căreia spaniolul Carlos Sainz i-a cedat fotoliul de lider francezului Stephane Peterhansel.

Marţi, 5 ianuarie, este programată etapa a treia a Raliului Dakar, cu startul şi sosirea la Wadi Ad-Dawasi, în lungime totală de 630 km, dintre care 403 km cronometraţi.