Fotbal U16 / U17

România joacă meciuri amicale cu Rep. Moldova și Franța

307
Echipele naționale U16 și U17 ale României au susținut, marți, meciuri de verificare.

România U16 (născuți după 1 ianuarie 1997), formație pregătită de Adrian Bumbescu, a întâlnit echipa similară a Moldovei, întâlnirea disputându-se la Chișinău. Victoria a revenit jucătorilor noștri, scor 3-1 (2-1), cele trei reușite purtând semnătura jucătorilor Academiei de Fotbal "Gheorghe Hagi".

Cristian Manea a înscris în min. 16, iar Alexandru Stoica a marcat celelalte două goluri "tricolore" în minutele 17 și 56.

În afara lui Manea și Stoica, care au fost integraliști, au mai evoluat pentru România U16 alți trei jucători ai Academiei de Fotbal "Gheorghe Hagi": Dragoș Nedelcu (integralist), Arpad Tordai (a jucat până în min. 70) și Victor Rogoza (a jucat până în min. 70)

Jocul revanșă Moldova U16 - România U16 se va disputa azi, tot la Chișinău, de la ora 11.00.

Tot marți s-a disputat, la Biarritz (Franța), jocul amical dintre echipele U17 (născuți după 1 ianuarie 1996) ale Franței și României. Întâlnirea s-a încheiat cu succesul la limită al Franței, scor 1-0 (1-0), unicul gol fiind înscris în prelungirile primei reprize.

Antrenorul Nicolae Ungureanu a utilizat trei jucători ai Academiei de Fotbal "Gheorghe Hagi": Cătălin Toriște (s-a accidentat și a fost înlocuit în min. 5), Răzvan Marin (integralist) și Andrei Ludușan (a intrat pe teren în min. 60).

Meciul revanșă Franța U17 - România U17 se va juca azi, tot la Biarritz, de la ora 16.00.