România - Spania - 17-7, la Campionatul European de rugby în 7

133

Echipa României a învins, astăzi, formația Spaniei, cu scorul de 17-7 (10-7), pentru locurile 9-12 la Campionatul European de Rugby în 7 (7's Grand Prix Series), a cărui etapă finală este găzduit de Stadionul Național Arcul de Triumf.

Tricolorii au început foarte bine și au reușit eseuri prin Adrian Apostol și Marius Antonescu, dar ibericii au redus din diferență în finalul primei reprize, după eseul reușit de Javier Mario Carrion și transformat de Francisco De Paula Hernández Jiménez. România a mai marcat un eseu după pauză, din Daniel Ianuș, transformat de Florin Vlaicu, și a obținut o victorie frumoasă, cu 17-7.

În meciul pentru locurile 9-10, rugbyștii români vor înfrunta Țara Galilor, care a dispus de Ucraina cu 28-5.
În grupă, România a înregistrat o victorie, 21-14 cu Italia, și patru înfrângeri, 10-14 cu Țara Galilor, 14-19 cu Georgia, 7-14 cu Anglia, 0-7 cu Portugalia, potrivit Agerpres.