Rugby: Steaua, învinsă în Hexagon de selecționata armatei franceze

92

Echipa de rugby Steaua București, aflată într-un turneu în Hexagon, a fost învinsă, marți, de selecționata armatei franceze (SNM XV), cu scorul de 13-12 (10-12), în primul test al anului. ''Roș-albaștrii'' au pierdut meciul la ultima fază a jocului disputat pe stadionul ''George Lefevre'' din Saint-Germain en Laye (suburbie a Parisului), informează Agerpres. Francezii au fost cei care au deschis scorul, reușind un eseu tipic de contraatac în min. 20, prin cursa aripii Thibault Mercier. Încercarea a fost transformata de uvertura Kevin Chabard, care ratase o lovitură de pedeapsă în min. 13. Steaua a fost superioară ca posesie teritorială și a reușit un eseu în min. 25, prin Viorel Zamfir, dar Dănuț Dumbravă a ratat transformarea din cauza vântului puternic. Peste doar patru minute, centrul Robert Dascalu a ieșit la rampă, cu un superb eseu, transformat, de data aceasta, de Dumbravă, iar ''militarii'' au preluat conducerea cu 12-7. Scorul la pauză a fost de 12-10, după ce Chabard a transformat o lovitură de pedeapsă. În prima repriză s-au mai remarcat de la steliști și Daniel Ianuș, Mădălin Baraulea sau Bogdan Neacșu, din pachetul de înaintare. Repriza a doua a fost similară cu prima, steliștii dominând teritorial, însă au greșit mai mult decât adversarii. Echipa armatei franceze a beneficiat de trei lovituri de pedeapsă (63, 72 și 76), dar niciuna nu a fost transformată. Însă, în min. 80+7, arbitrul a mai acordat o ultimă lovitură împotriva Stelei, perpendicular pe but, iar Kevin Chabard nu a mai ratat de la aproximativ 25 m, stabilind scorul final, 13-12. "E anormal să nu finalizăm ocaziile avute cu un adversar care ne permite. În repriza a doua m-a nemulțumit neimplicarea unora care, deși își doresc să joace mai mult, nu au conștientizat că aici sunt evaluați pentru determinarea formei sportive din acest moment", a afirmat antrenorul Stelei, Marin Moț. Steaua va juca un nou test vineri 7 martie, cu echipa pariziană Racing Metro 92. Steaua a început cu următorul ''XV'': 15. Viorel Zamfir, 14. Alexandru Porojan, 13. Robert Dascălu, 12. Vasilica Pașcu, 11. Ștefan Pătrașcu, 10. Dănuț Dumbravă (căpitan), 9. Samuel Ticu, 1. Mădălin Baraulea, 2. Bogdan Neacșu, 3. Constantin Dumitru, 4. Cornel Tatu, 5. Alex Grigore, 6. Adrian Udroiu, 7. Alin Dumitrache, 8. Daniel Ianuș. Au mai jucat: Laurențiu Cocîrlă, Adrian Călugăreanu, Igor Orghianu, Florian Iordan, Cristian Moisei, George Cârstea.