Șah / Mircea Pârligras și Elena Cosma, campioni naționali în 2016

82

Marele maestru Mircea Pârligras și marea maestră Elena Cosma au câștigat, duminică, titlurile de campioni naționali la șah, ediția 2016, în urma turneelor care s-au terminat la Olănești.

În clasamentul final masculin, Mircea Pârligras, de la Clubul Sportiv AEM Luxten Timișoara, s-a impus cu 7,5 puncte, din 9 posibile, podiumul fiind completat de colegul său de club Constantin Lupulescu — 6,5 puncte și Tiberiu Georgescu de la CSM Baia-Mare cu 6 puncte.

În competiția feminină, pe primul loc s-a situat Elena Cosma (Clubul Studențesc Medicina Timișoara) cu 7,5 puncte din 9 posibile, urmată de alte două șahiste de la acest club: Mihaela Sandu cu 6,5 puncte și Angela Dragomirescu, 6 puncte.

La concursul masculin au participat 49 de jucători, iar la cel feminin 23 de șahiste, potrivit Agerpres.ro.

Cele două campionate naționale au fost organizate de Federația Română de Șah și Clubul Sportiv Tinerii Maeștri București, la Hotel ''Parâng''.

Fondul de premiere a fost de 30.000 lei, iar câștigătorii au primit 4.000 lei la masculin și 2.000 lei la feminin.