Sandra Izbașa, medalie de bronz la Cupa Mondială

370

Campioana olimpică de la Beijing la sol a urcat pe podium și la întrecerea de la Madrid, fiind devansată de două chinezoaice.

Sandra Izbașa a fost singura sportivă din România care a concurat în capitala Spaniei, grație clasării pe locul 7 în clasamentul Cupei Mondiale, o ierarhie care era condusă, înainte de concurs, de Cătălina Ponor, deși constănțeanca afirmată la CSS1 - Farul s-a retras de ceva timp din activitatea competițională.
În întrecerea de la sol a Cupei Mondiale, Izbașa a acumulat 15 puncte și a ocupat locul trei. Pe primele două poziții s-au clasat două gimnaste din China, Fei Cheng (15,375 puncte) și Yuyan Jiang (15,225p).
În spatele Sandrei, au venit Elena Zamolodcikova (Rusia) - 4 (14,075p), Naomi Ruiz Walker (Spania) - 5 (13,900p), Daniele Hypolito (Brazilia) - 6 (13,700p), Koko Tsurumi (Japonia) - 7 (13,575p), Elsa Garcia (Mexic) - 8 (13,175p) și Suzanne Harmes (Olanda) - 9 (12,650p).
Sandra, campioană olimpică la sol la JO de la Beijing, a concurat la Cupa Mondială și la bârnă, unde, cu 14,925 puncte, a fost a patra. Locurile de pe podium le-au revenit lui Lauren Mitchell (Australia) - 15,250p, Iuliei Lozhecko (Rusia) - 15,200p și lui Shanshan Li (China) - 15,150p.
La fel ca la sol, a fost distanță mare între româncă și sportiva pe care Izbașa a devansat-o, Dariya Zgoba (Ucraina) la bârnă, care a acumulat 14 puncte.
La paralele și la sărituri, s-au impus alte două sportive din China, Kexin He (16,250p), respectiv câștigătoarea de la sol, Fei Cheng (15,050p).