Siguranţa prin concursuri se câştigă! Gimnaste constănţene, la turneul de la Combs la Ville

181
Siguranţa prin concursuri se câştigă! Gimnaste constănţene, la turneul de la Combs la Ville - 25742812427907909045530906217786-1637242946.jpg

Siguranţa prin concursuri se câştigă, aceasta fiind una dintre condiţiile performanţei. Nici nu s-au stins bine ecourile Campionatelor Naţionale de la Izvorani, şi gimnastele-junioare pleacă la noi competiţii.

Sabrina Voinea Maneca, de la CS Farul Constanţa, Andreea Preda, Valentina Miruna Botez, ambele de la CSS 1 Constanţa, Amalia Ghigoarţă, Adina Crişan şi Shakira Cantaragiu, toate de la LPS Cetate Deva, însoţite de antrenorii Camelia Voinea, Ramona Micu şi Cătălin Meran, vor concura la turneul de la Combs la Ville (Franţa), programat în perioada 19-22 noiembrie, iar Amalia Puflea, de la CSS Bârlad, şi Ana Maria Bărbosu, de la CSS Focşani, vor participa, între 26 şi 29 noiembrie, la tradiţionalul concurs Top Gym de la Charleroi. Cele două gimnaste vor merge în Belgia împreună cu antrenorul Lucian Sandu.

„Mult succes gimnastelor care fac parte din proiectul «Ţară, ţară vrem campioane», coordonat de Mariana Bitang şi Octavian Bellu şi finanţat de OMV Petrom”, au transmis reprezentanţii Federaţiei Române de Gimnastică.

Rezultate foarte bune pentru micile gimnaste de la CS Victoria Cumpăna, participante la competiţiile de la Braşov.

Astfel, la Cupa României la gimnastică ritmică, Elena Căşăriu s-a clasat pe primul loc la individual compus (categoria 7 ani), Andrada Luţan a ocupat locul doi la individual compus (categoria 9 ani), iar Miruna Matei a fost a treia la individual compus (categoria 10 ani). De asemenea, Antonia Luţan a încheiat pe poziţia a cincea la individual compus (categoria 9 ani).

Tot sub Tâmpa s-au derulat şi întrecerile Campionatului Naţional de ansamblu, unde echipa CS Victoria Cumpăna, în componenţa Andrada Luţan, Antonia Luţan, Maya Ulrich, Amalia Banciu, Bianca Georgescu şi Erika Şelaru, şi-a adjudecat medalia de aur.

Iar la Festivalul Naţional de gimnastică ritmică, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere au urcat componentele echipei Victoriei Cumpăna: Daria Făgăraş, Teodora Gene şi Daria Stoichiţoiu.

Salba de medalii a grupării constănţene a fost completată de Daria Făgăraş, Teodora Gene, Daria Stoichiţoiu - argint în proba de trio, Daria Făgăraş - aur la cerc şi minge, Gene Teodora - aur la cerc, Diana Mihăilescu - aur în proba fără obiect, Ioana Vasiliu - argint în proba fără obiect, Teodora Gene - bronz la panglică şi Daria Stoichiţoiu - bronz în proba fără obiect.

De asemenea gimnasta Andrada Luţan s-a clasat pe locul opt în topul celor mai bune gimnaste ale anului 2021.