Festivalul Olimpic al Tineretului European Baku 2019

Silvia Sfiringu și Ioana Stănciulescu, medalii de bronz în finalele pe aparate

435
Silvia Sfiringu și Ioana Stănciulescu, medalii de bronz în finalele pe aparate - gimnasticafote-1564168187.jpg

Performanță notabilă obținută de Silvia Sfiringu la Festivalul Olimpic al Tineretului European Baku 2019. Tânăra gimnastă, legitimată la Clubul Sportiv Farul Constanța, a participat în finala de la sărituri, acolo unde a reușit să cucerească medalia de bronz. După cele două sărituri executate, Silvia a obținut o medie de 13.983 și astfel s-a clasat pe treapta a treia a podiumului.
Aceasta nu este singura medalie pe care constănțeanca a cucerit-o la FOTE, în Azerbaidjan. Silvia a câștigat și medalia de argint împreună cu echipa feminină de gimnastică a României.
Tot în finala de la sărituri a participat și Ioana Stănciulescu, și ea legitimată la CS Farul, care a terminat competiția pe locul 5, după ce a avut o medie de 13.833.

O altă performanță pentru România și pentru Constanța a fost realizată de Ioana Stănciulescu. Legitimată la CS Farul, Ioana a cucerit și ea medalia de bronz, urcând pe treapta a treia a podiumului.