Simona Halep a abandonat meciul din turul doi al turneului de la 's-Hertoghenbosch

112
Simona Halep a abandonat meciul din turul doi al turneului de la 's-Hertoghenbosch - simonahaleprolandgarros2-1403128394.jpg

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA și cap de serie numărul 1, a abandonat, miercuri, meciul cu germanca Annika Beck, locul 55 WTA, la scorul de 7-5, 2-3, din cauza unor dureri la omoplatul drept, în turul doi al tunreului de la 's-Hertoghenbosch (Olanda).

Simona a câștigat primul set cu scorul de 7-5, în 50 de minute. În pauza dintre seturi, care a durat aproape nouă minute, Halep a cerut intervenția fizioterapeutului, acuzând dureri la gât și la omoplatul drept. Această intervenție a fost făcută după time out-ul tehnic solicitat de Beck.

Românca, deținătoarea trofeului la turneul WTA olandez, a cerut din nou ajutor medical la scorul de 1-2 și 2-3, în setul doi. După ultima intervenție, Halep a anunțat arbitrul de scaun că nu mai poate continua, după o oră și 16 minute de joc.