Simona Halep, adversar accesibil în primul meci al anului

270

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul 1 mondial, va juca primul său meci din 2019 contra australiencei Ashleigh Barty, în optimile turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 823.000 de dolari.

Barty (22 ani, 15 WTA) a trecut, ieri, în primul tur, de letona Jelena Ostapenko (21 ani, 22 WTA), scor 6-3, 6-3, după doar o oră și 15 minute de joc. Halep s-a impus în ambele confruntări cu Barty, în 2018, 6-4, 6-1 în semifinale la Montreal și 7-5, 6-4 în optimi la Cincinnati.

Constănțeanca a jucat ultimul său meci în septembrie, la Beijing, abandonând în primul tur, după un set cedat cu 1-6 în fața tunisiencei Ons Jabeur. Simona Halep, care a fost nevoită să încheie prematur sezonul 2018 din cauza unei hernii de disc, a înregistrat ultima sa victorie tocmai în august, 6-3, 6-4 cu belarusa Arina Sabalenka, în semifinale la Cincinnati, pierzând apoi următoarele trei partide și abandonând în a patra.