Simona Halep, eliminată prematur din turneul de la Wuhan

228
2

Jucătoarea de tenis Simona Halep, a doua favorită, a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina, scor 2-6, 1-6, ieri, în runda a doua a turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.365.250 dolari.

Constănțeanca a început foarte bine meciul și a făcut break la debut, dar apoi a pierdut următoarele patru ghemuri. Nici intervenția antrenorului Andrei Pavel nu a reușit să schimbe ceva în jocul Simonei, care a pierdut primul set cu 2-6. Kasatkina a început cu dreptul actul secund, Halep a egalat, dar apoi rusoaica nu a mai putut fi oprită, câștigând setul cu 6-1.

Halep, semifinalistă anul trecut la Wuhan, a primit pentru participare 14.265 dolari și 60 de puncte WTA.