Turneul de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului

Simona Halep, în sferturi. Încă 220.000 euro în cont!

252

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie nr. 4 și locul 4 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale Roland Garros-ului, cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului.

Constănțeanca a învins-o, ieri, scor 6-4, 6-3, pe Sloane Stephens (cap de serie nr. 15 și locul 19 WTA), într-o partidă contând pentru optimi, reușind astfel să-și egaleze cea mai bună performanță la un turneu de Grand Slam, după ce a ajuns în aceeași fază și la Australian Open.

Simona Halep a avut nevoie de o oră și 18 minute pentru a accede în antepenultimul act al turneului parizian, competiție la care nu a pierdut niciun set în cele patru partide disputate la această ediție.

Calificarea în sferturi este recompensată cu 430 de puncte WTA și un premiu de 220.000 de euro.

În faza următoare, jucătoarea din Constanța o va întâlni pe învingătoarea din partida Lucie Safarova (Cehia, locul 24 WTA și cap de serie nr. 23) - Svetlana Kuznețova (Rusia, locul 28 WTA, cap de serie nr. 27).

v v v

Perechea Florin Mergea (România) / Marin Draganja (Croația) s-a calificat în semifinalele probei masculine de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros, după victoria obținută, ieri, la mare luptă, în trei seturi, scor 6-7 (2), 6-3, 7-6 (5), după două ore și 16 minute, în fața favoriților nr. 3, canadianul Daniel Nestor și sârbul Nenad Zimonjic.

Mergea și Draganja și-au asigurat astfel 100.000 de euro și 720 de puncte ATP, urmând să joace în semifinale cu perechea câștigătoare din meciul care îi opune pe principalii favoriți, gemenii americani Bob și Mike Bryan, și spaniolii Marcel Granollers și Marc Lopez (nr. 12).