Simona Halep, învinsă de Kuznețova, în optimi la Stuttgart

67

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită a turneului WTA de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 710.000 dolari, a fost învinsă de rusoaica Svetlana Kuznețova, cu 7-5, 7-6 (4), joi seara, în optimile de finală, după o oră și 39 de minute.

Halep (22 ani), numărul cinci mondial, intrată direct în optimile de finală, a început excelent meciul și a condus cu 5-2 în primul set, dar apoi nu i-a mai ieșit jocul, Kuznețova a evoluat din ce în ce mai bine, a reușit lovituri de senzație și s-a impus cu 7-5. În setul al doilea, după ce Kuznețova a reușit un break, pentru 2-1, Simona a cerut intervenția antrenorului Wim Fissette, iar rezultatul s-a văzut imediat, jucătoarea noastră reușind imediat un rebreak. Simona Halep a avut o ocazie mare de a egala situația la seturi, dar a ratat trei mingi de set, la scorul de 5-4 în favoarea sa, pe serviciul adversarei. Setul a ajuns în tiebreak, după ce la 6-5 în favoarea ei, Simona a solicitat intervenția medicului pentru o problemă la spate. Kuznețova și-a adjudecat tiebreak-ul cu 7-4 și victoria cu 7-5, 7-6 (4).