Jucătoarele române de tenis Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristian au pierdut partidele disputate în prima rundă a turneului de Grand Slam de la Wimbledon.
Deşi pornea mare favorită, Sorana Cîrstea (34 ani, 31 WTA), cap de serie nr. 29, a fost învinsă de britanica Sonay Kartal (22 ani, 298 WTA), jucătoare venită din calificări, scor 6-3, 2-6, 0-6, după un duel care a durat o oră şi 50 de minute.
Cîrstea a comis multe erori neforţate, 41-24, britanica fiind superioară la capitolul winners, cu 28-18.
La rândul său, Jaqueline Cristian (26 ani, 62 WTA) a cedat în faţa canadiancei de origine română Bianca Andreescu (24 ani, 176 WTA), scor 4-6, 2-6, după o oră şi 17 minute.
Singura lor confruntare anterioară, din 2018, s-a încheiat cu victoria Biancăi, cu 6-3, 6-3, la Playford (Australia), în primul tur. Andreescu va juca în turul secund cu cehoaica Linda Noskova.
Pentru prezenţa pe tabloul principal, româncele au primit câte 60.000 de lire sterline şi 10 puncte WTA.