193
Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Iga Swiatek, în turul al treilea al turneului WTA de la Madrid - 1-1714123539.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (34 ani, 30 WTA) o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek (22 ani) în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 7.679.965 de euro, după ce liderul mondial a dispus de chinezoaica Xinyu Wang (52 WTA), scor 6-1, 6-4, după o partidă care a durat o oră şi 16 minute.

Swiatek a fost finalistă la ediţia de anul trecut a turneului din capitala Spaniei, fiind învinsă de belarusa Arina Sabalenka.

Sorana Cîrstea a trecut în turul secund, la mare luptă, de filipineza Alexandra Eala (18 ani, 170 WTA), scor 6-3, 6-7 (8), 6-4.

Swiatek a câştigat toate cele trei confruntări cu Sorana Cîrstea, pierzând un singur set. Primul meci direct a avut în 2022 în optimi la Australian Open, poloneza impunându-se cu 5-7, 6-3, 6-3. Swiatek a mai câştigat anul trecut în sferturi la Indian Wells, cu 6-2, 6-3, şi anul acesta în turul secund la Doha, cu 6-1, 6-1.