327
Jaqueline Cristian, calificată în sferturile de finală ale turneului de la Charleston - 1-1712309026.jpg

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian (25 ani, 83 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud; SUA), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 922.573 de dolari.

În optimi, românca a învins-o pe americanca Emma Navarro (22 ani, 20 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-1, la finele unei partide care a durat două ore şi 27 de minute. Reprezentanta ţării noastre a câştigat primul set după o serie de patru ghemuri consecutive, în actul secund, a ratat două mingi de meci la scorul de 5-4, iar apoi Navarro a reuşit să încline balanţa şi să câştige setul. Jaqueline Cristian a dominat autoritar setul decisiv, pe care şi l-a adjudecat cu 6-1.

Este cea de-a doua victorie consecutivă reuşită de Jaqueline Cristian în faţa unei jucătoare din top 20 mondial, după cea din duelul cu Madison Keys (18 WTA).

Graţie accesului în sferturi, Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 22.146 de dolari şi 108 puncte WTA. Următoarea sa adversară este rusoaica Daria Kasatkina, care a trecut la pas de ucraineanca Anhelina Kalinina, scor 6-1, 6-4. Singurul meci direct cu Kasatkina (26 ani, 11 WTA) s-a încheiat cu abandonul româncei în 2022, în turul al doilea la Doha, la scorul de la 2-2 în setul secund, după ce îl câştigase pe primul cu 6-2.