Spania a învins România cu scorul 38-21, în Rugby Europe Championship 2022

120

Naţionala Spaniei a învins duminică reprezentativa României cu scorul de 38-21 (28-7), în etapa a 3-a a competiţiei Rugby Europe Championship 2022, într-o partidă disputată pe Estadio Central din Madrid.

Tricolorii au făcut un meci slab, primind cinci eseuri pe fondul unei lipse de concentrări şi a unor greşeli frecvente atât în apărare cât şi în mânuirea balonului, în special în prima parte a jocului.

Potrivit Agerpres gazdele au deschis scorul în minutul 7, printr-un eseu al lui Marco Pinto, transformat de Manuel Ordas, şi s-au desprins pe tabelă în minutul 11, prin eseul lui Matthew Foulds, transformat de Orda.

''Stejarii" au dat impresia că revin în joc după ce Hinckley Vaovasa a izbutit un eseu în minutul 16, transformat de Ionel Melinte, însă Los Leones au refăcut diferenţa prin eseul lui Fabien Perrin, transformat de acelaşi Ordas.