109
Sporturi de iarnă / Sănii româneşti lente, pe pârtia de la Sigulda, la Cupa Mondială - 1-1673352546.jpg

La Sigulda (Letonia), la Cupa Mondială de sanie, în competiția masculină, sportivul român Valentin Crețu a terminat la general pe locul 19, după ce în prima manșă a fost al 14-lea. Colegul său Eduard Crăciun a sosit al 23-lea, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

De asemenea, la etapa de Cupă Mondială de bob de la Winterberg (Germania), dublul Mihai Tentea (pilot) / Mihai Păcioianu (împingător) a încheiat competiția pe locul 12. Iar în proba de bob 4 persoane, România, cu Mihai Tentea, Mihai Păcioianu, George Iordache și Ciprian Daroczi, s-a clasat a 13-a.

Pentru bob, urmează săptămâna aceasta Cupa Mondială de la Altenberg, iar pentru sanieri, Campionatul European de la Sigulda.