Surpriză în prima zi a preliminariilor pentru Euro 2020

703

Naționala de fotbal a Kazahstanului a debutat în forță în preliminariile EURO 2020 producând o primă surpriză joi seara în Grupa I prin victoria cu 3-0 (2-0) obținută în fața reprezentativei Scoției, pe Astana Arena.

Iuri Perțuh a deschis scorul în minutul 6, Ian Vorogovschi l-a majorat după alte patru minute, pentru ca Baktiyar Zainutdinov să închidă tabela în minutul 51. Rezultatul este cu atât mai surprinzător cu cât Kazahstan nu a obținut nicio victorie în cele zece partide disputate în preliminariile CM 2018 din Rusia, iar în preliminariile EURO 2016 înregistrase doar un succes, 1-0, în fața Letoniei.

În celelalte partide din Grupa I, Cipru va juca împotriva reprezentativei San Marino, iar Belgia cu Rusia.

Naționala României, care face parte din Grupa F, va debuta în meciurile de calificare la EURO 2020 sâmbătă seara, în deplasare, contra Suediei.