Tecău și Mergea, ca-n vremurile bune!

231

Perechea Horia Tecău / Florin Mergea (România, nr. 1) s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis Challenger Mamaia 2008, după ce, ieri seară, s-a impus, în partida din sferturi, în fața cuplului Michael Lammer (Elveția) / Dominik Meffert (Germania), în două seturi, scor 6-3, 7-6 (1). Grație acestei victorii, Tecău și Mergea și-au asigurat 650 de euro și 24 de puncte ATP, iar ultimii adversari înainte de marea finală le vor fi Alin Constantin (România) și Joao Sousa (Portugalia), beneficiari de wild-card.
Trecând la proba de simplu, trei jucători români au urcat în sferturi de finală, după victoriile înregistrate în optimi: Adrian Un-gur - Pere Riba (Spania) 6-4, 0-6, 6-4; Adrian Cruciat (nr. 4) - Jean Rene Lisnard (Monaco) 6-2, abandon; Victor Crivoi - Miguel Angel Lopez Jean (Spania, nr. 8) 4-6, 6-3, 6-2. Singurul român perdant al zilei de ieri a fost, surprinzător, Cătălin Gârd, învins, 4-6, 2-6, de spaniolul Guillermo Alcaide, jucător venit din calificări.
Turneul de la Mamaia este dotat cu premii totale de 50.000 de euro. Finala se va juca duminică, 29 iunie, pe zgură.