Tenis: Alexandra Cadanțu s-a calificat în sferturi la Budapesta

80

Jucătoarea română de tenis Alexandra Cadanțu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Budapesta, dotat cu premii în valoare de 235.000 dolari, în urma abandonului, după 2 ore și 28 de minute, al jucătoarei cehe Andrea Hlavackova la scorul de 4-6, 7-5, 4-0 pentru româncă.

Alexandra a reușit în setul 2 să salveze mai multe mingi de meci, ceea ce a prăbușit-o pe Hlavackova, care în setul 3 nu a reușit nici măcar un ghem, abandonând la 4-0 pentru Alexandra, când nu mai avea nicio șansă.

Pentru accederea în sferturi, Alexandra Cadanțu și-a asigurat un cec de 5.500 dolari și 70 puncte WTA.

În sferturi, românca va juca împotriva israeliencei Shahar Peer, care a dispus cu 6-1, 6-1 de georgiana Anna Tatișvili, cap de serie nr. 8.