148
Tenis / Ana Bogdan, eliminată de americanca Jessica Pegula din turneul WTA de la Dubai - 1-1677062333.jpg

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (30 ani, 75 WTA) a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 2.788.468 de dolari.

Venită din calificări, românca a fost învinsă, în optimi, în două seturi, scor 4-6, 3-6, de americanca Jessica Pegula (28 ani, 3 WTA, cap de serie nr. 3), după o partidă care a durat o oră şi 36 de minute.

În setul al doilea, la scorul de 2-1 pentru americancă, Ana a cerut asistenţă medicală, alegându-se cu un bandaj uriaş la coapsa piciorului stâng.

Graţie accesului în optimi, Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 31.650 de dolari şi 135 de puncte WTA.