291
Tenis / Ana Bogdan, în optimile de finală ale turneului de la Budapesta. Set alb în meciul cu Udvardy - 1-1657696813.jpg

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (29 ani, 108 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Budapesta (Ungaria), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 203.024 euro.

În runda inaugurală, românca a învins-o, în trei seturi, scor 6-2, 5-7, 6-0, pe Panna Udvardy (23 ani, 94 WTA), reprezentantă a ţării gazdă, după o partidă care a durat două ore şi patru minute.

Graţie acestui succes, Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.065 de euro şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe învingătoarea dintre cehoaica Barbora Krejcikova, principala favorită, şi chinezoaica Xiyu Wang.