Tenis: Djokovic a câștigat finala de la Beijing cu Nadal

98

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic, principalul favorit, a câștigat turneul ATP de la Beijing, dotat cu premii în valoare de 2.315.250 dolari, învingându-l astăzi în finală, cu 6-3, 6-4, pe spaniolul Rafael Nadal, cap de serie nr. 2.

Deși a fost învins de sârb în această finală, de luni Nadal îi ia locul acestuia ca lider mondial, asigurat încă de sâmbătă, când a obținut calificarea în ultimul act al turneului din China. Astfel, spaniolul revine pe primul loc în clasamentul ATP după iulie 2011.

Finala de astăzi a fost a 38-a confruntare dintre cei doi, un record în era Open (din 1968), spaniolul conducând acum în fața lui Ddjokovic cu 22 de victorii la 16. Sârbul nu-l mai bătuse pe Nadal de la finala Masters-ului 1000 de la Monte Carlo, din aprilie. Acum, el a obținut al patrulea titlu în acest sezon, scrie Agerpres.