Tenis / Doi constănțeni au cucerit turneul Svilengrad din Bulgaria

53
Week-end-ul trecut, jucătorii constănțeni de tenis Theodor Foia și Ștefan Paloși, de la LPS "Nicolae Rotaru" Constanța, au încheiat pe primele poziții la turneul de categoria a III-a Svilengrad, Bulgaria, destinat sportivilor Under 14.

La simplu, Paloși (antrenor Ionuț Brătulescu), favorit nr. 1, a jucat finala cu bulgarul Dimitrov Kaloyan (nr. 2), pe care l-a învins cu 6-2, 7-6(6), iar la dublu, Theodor Foia s-a impus, alături de turcul Berke Eser Coskun, împotriva principalilor favoriți, bulgarii Kaloyan Dimitrov / Zlatan Palazov, cu scorul 3-6, 6-4, 10-7.

Astăzi, Paloși a început un alt turneu în Bulgaria, la Sliven, intitulat Sport Palace Cup U14 (cat. a III-a). El s-a calificat deja în primul tur după ce l-a învins pe rusul Georgy Karapetyan, venit din calificări, cu scorul 6-1, 6-1.