Tenis / Elena Gabriela Ruse, sfert-finalistă în turneul ITF de la Praga

264

Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse (23 ani, 175 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Praga (Cehia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 25.000 de dolari.
În optimi, Gabriela Ruse a învins-o, în două seturi, scor 6-4, 6-1, pe argentinianca Paula Ormaechea (28 ani, 291 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 33 de minute.
Cotată cu a cincea şansă la câştigarea trofeului, Gabriela Ruse o va înfrunta, în sferturi, pe Cagla Buyukakcay (Turcia; 31 ani, 177 WTA).

La dublu, Gabriela Ruse şi Xenia Knoll (Elveţia, nr. 1) s-au calificat în semifinale, după victoria din sferturi, 7-5, 6-4, cu perechea Barbara Haas (Austria)/Rebecca Sramkova (Slovacia). Adversarele din penultimul act vor fi Chantal Skamlova (Slovacia) şi Tereza Smitkova (Cehia).