347
Tenis / Gabriela Ruse, sfert-finalistă în turneul WTA de la Monterrey, în proba de dublu - 1-1677756734.jpg

Perechea Elena Gabriela Ruse (România) / Anna Bondar (Ungaria) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA 250 de la Monterrey (Mexic), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 259.303 dolari.

În optimi, românca şi partenera sa s-au impus, scor 2-6, 7-5, 12-10, în faţa cuplului Jesika Maleckova (Cehia) / Despina Papamichail (Grecia), după o partidă care a durat o oră şi 36 de minute.

Cotate cu prima şansă la cucerirea trofeului, Gabriela Ruse şi Anna Bondar şi-au asigurat un cec de 2.400 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu. Următoarele lor adversare sunt Rosalie van der Hoek (Olanda) şi Fang-Hsien Wu (Taiwan).

Gabriela Ruse va evolua şi în optimile probei de simplu, contra belgiencei Elise Mertens, a patra favorită.